Raport „Cena Futra”

Rzeczywistość polskich ferm futrzarskich

Raport skupia się na warunkach utrzymywania zwierząt na fermach i ukazuje liczne problemy z ich dobrostanem, nieuniknione w sytuacji zamknięcia zwierząt na małej przestrzeni i stresu wynikającego z braku możliwości zaspokajania przez nie potrzeb typowych dla gatunku:

  • stereotypia – występuje na ok. 50% obserwowanych ferm, polega na nieustannym kręceniu się po klatce, gryzieniu prętów, skakaniu po klatce w tę i z powrotem;
  • apatia – zwierzęta kulą się na tyłach klatek, osowiałe, nie reagują na bodźce i nie wykazują zainteresowania otoczeniem;
  • rany ciała i inne problemy zdrowotne – choroby jamy ustnej, w skrajnych przypadkach uniemożliwiające zwierzętom jedzenie, choroby oczu (w tym utrata oka), ślady po ugryzieniach w okolicach ogona i uszu (w tym całkowity brak jednego ucha), rany i deformacje łap;
  • agresja – umiejscowienie niektórych ran wskazuje na to, że nie mogły one powstać w wyniku autoagresji. Prowadzi do niej terytorialność zwierząt hodowanych na futro – nie są one przystosowane do przebywania z innymi osobnikami na małej przestrzeni, nie mając w dodatku żadnego zajęcia.

Okazało się też, że na fermach powszechne są nieprawidłowości w zakresie warunków sanitarnych, co ma przełożenie na dobrostan zwierząt – wszelkie zanieczyszczenia mogą stać się potencjalnymi ogniskami chorób, które są jednym z głównych zagrożeń dla zdrowia i życia zwierząt.

Udokumentowano:

  • przypadki nieusunięcia zwłok padniętych zwierząt z klatek, również z takich, w których przebywają inne zwierzęta;
  • przypadek kanibalizmu, czyli zjadania zwłok padłego zwierzęcia przez inne zwierzęta w klatce;
  • gromadzenie się kału w klatkach, zanieczyszczenie ich kawałkami sierści i resztkami karmy;
  • dużą ilość odchodów zgromadzoną pod klatkami;
  • oskórowane ciała zwierząt w okolicach ferm.

Na każdej objętej śledztwem fermie występuje przynajmniej jedno z opisanych zjawisk, co świadczy nie tylko o niskim poziomie dobrostanu zwierząt, ale też o tym, że odbywające się na każdej fermie przynajmniej raz w roku kontrole Inspekcji Weterynaryjnej w żaden sposób nie chronią zwierząt przed życiem pełnym cierpienia.

Polecamy zapoznanie się z raportem ze śledztwa. Jest on dostępny w języku polskim i angielskim.


Pobierz raport

 

„Fur Price”

The reality of Polish fur industry

The report focuses on the conditions of keeping animals on the fur farms and shows many problems with their welfare. The animals are closed in a small space and the stress resulting from their lack of ability to meet the species-specific needs.


Download report

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *